Edebiyat Atölyesi HakkındaOkulumuz “Edebiyat Atölyesi” öğrencilerimizin edebiyata dokunabilmeleri, kendi üretme potansiyellerini keşfetmeleri ve kurmacanın sunduğu özgürlüğü deneyimlemeleri gibi amaçlarla açıldı.

Fakat her şeyin dijital bir dönüşümün içinde olduğu çağımızda, özellikle Z kuşağı dijital formda olmayan uyaranlara olumlu yaklaşmamaktadır. Bu sebeple Edebiyat Atölyesi’nin de bu dijital dönüşüme katılması gerektiğini düşündük.

Edebiyat atölyesi çalışmalarında faaliyet gösteren proje öğrencilerinin web sitesi içinde birer kişisel blog açması ilk hedeflerimizdendir. Menü felsefe, psikoloji, şiir, hikaye, kimdir, kişisel blog, inceleme, müzik, film, sesli kitap, anketler, online yarışma gibi alt bölümlerden oluşturulur. Atölye şiir ve düzyazı kumbaraları ayda iki kez açılıp sitede yayınlanır.  Her bir dönem, tür veya sanatçı için bir kolaj-afiş tasarlayan öğrencilerin tasarımları web sitesinde yayınlanır.

Her ay bir gezi düzenlenerek gezi sonrasında edebiyat atölyesinde yapılacak yazı çemberi etkinliği ile gözlemlerin edebî ya da öğretici metinlere dönüştürülmesi sağlanacaktır. Gezilmesi planlanan yerler aşağıda belirtilmiştir.

  • Eylül ayı: Sait Faik ABASIYANIK Müzesi
  • Ekim ayı: Hayvan Barınağı Ziyareti
  • Kasım ayı: Ayasofya ve Gülhane Parkı
  • Aralık ayı: Mehmet Akif ERSOY’ un Kabri
  • Ocak ayı: Ahmet Hamdi TANPINAR Müzesi
  • Mart ayı: Oyuncak Müzesi
  • Nisan ayı: Tevfik FİKRET’in Evi – Aşiyan Gezisi

 


Günlük hayatta fazlasıyla seyirci kaldığımız dijital dönüşümün bir parçası olurken edebiyatın hayatımızda kapladığı alanı, aslında bir gereksinim manevi bir ihtiyaç, bir ifade şekli, bir yaşama biçimi olduğunu fark ettirebilmiş olmayı hedefliyoruz. Gençlerimizin içerik üreticisi olma merakına onları besleyecek belki de kendini gerçekleştirmeye aday birer birey olmalarını sağlayabilecek şekli vermede yol göstermek istiyoruz.